Autor Wątek: Radio i moc  (Przeczytany 8281 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Radio i moc
« dnia: Kwiecień 22, 2005, 14:38:51 pm »

powgreg#1843

  • Gość
Cytat: "Przemek#1844"
hej, no w szufladzie mam starego Soniacza, ktory ma na obudowie rozrysowane sposoby poł?czeń i jest mostkowanie przy dwóch gło?nikach!! tylko nie mam 1000% pewno?ci czy szeregowe czy równoległe a nie chce mi sie dupy ruszać  :oops:

Zgadza się starsze radia które miały 2 kanałowy wzmacniacz i rozdział na 4 gło?niki zrobiony potencjometrem (na wyj?ciu wzmacniacza) w ten sposób się "mostkowało"  a tak naprawdę omijało tylko potencjometr fadera.
W nowych radiach nie da się wzmacniaczy mostkować bo s? tam już 4 niezależne wzmacniacze już zmostkowane :mrgreen: .
Cytuj (zaznaczone)
Zawsze mozan kupic cos takiego TU i pokombinowac cos z tym, ja to wlasnie kupilem  no i zobaczymy czy uda mi sie na tych 44W jakiegos subwoofera odpalic  pudelko juz mam...glosnik tez (stary Tonsil po renowacji membrany, zawieszenia, cewki itp) no i zobaczymy co to bedzie

Ten wzmacniacz w nowszym radiu nic nie da bo taki sam a nawet lepszy jest w ?rodku,  jeżeli się nie myle to układ tda2005 o mocy katalogowej 2x 6W lub 1 x 22W dla 4 omowych gło?ników, dla 2 omowych ma dwa razy więcej ale sk?d takie wzi??ć :mrgreen: jeżeli już go masz i przewijasz cewkę gło?nika to nawiń na 2omy wycisniesz trochę więcej mocy.
Tylko sprawdz jaki to układ bo nie każdy pójdzie w mostku na 2 omach.

Radio i moc
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2005, 22:28:47 pm »

Bolo

  • Gość
Cytat: "powgreg#1843"
Cytat: "Przemek#1844"
hej, no w szufladzie mam starego Soniacza, ktory ma na obudowie rozrysowane sposoby poł?czeń i jest mostkowanie przy dwóch gło?nikach!! tylko nie mam 1000% pewno?ci czy szeregowe czy równoległe a nie chce mi sie dupy ruszać  :oops:

Zgadza się starsze radia które miały 2 kanałowy wzmacniacz i rozdział na 4 gło?niki zrobiony potencjometrem (na wyj?ciu wzmacniacza) w ten sposób się "mostkowało"  a tak naprawdę omijało tylko potencjometr fadera.
W nowych radiach nie da się wzmacniaczy mostkować bo s? tam już 4 niezależne wzmacniacze już zmostkowane :mrgreen: .
Cytuj (zaznaczone)
Zawsze mozan kupic cos takiego TU i pokombinowac cos z tym, ja to wlasnie kupilem  no i zobaczymy czy uda mi sie na tych 44W jakiegos subwoofera odpalic  pudelko juz mam...glosnik tez (stary Tonsil po renowacji membrany, zawieszenia, cewki itp) no i zobaczymy co to bedzie

Ten wzmacniacz w nowszym radiu nic nie da bo taki sam a nawet lepszy jest w ?rodku,  jeżeli się nie myle to układ tda2005 o mocy katalogowej 2x 6W lub 1 x 22W dla 4 omowych gło?ników, dla 2 omowych ma dwa razy więcej ale sk?d takie wzi??ć :mrgreen: jeżeli już go masz i przewijasz cewkę gło?nika to nawiń na 2omy wycisniesz trochę więcej mocy.
Tylko sprawdz jaki to układ bo nie każdy pójdzie w mostku na 2 omach.


To jest na TDA7374...wiec moze miec te 44W na mostku  :roll:

Radio i moc
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2005, 22:33:29 pm »

XDX#1825

  • Gość
TDA7374.. a moze 7384 ? kiedys robilem na 7384 cos .. 4x20W ma. tyle ze jest juz pomostkowany.. tu nie ma co kabinowac.. tylko zrobic przetwornice napiecia i zasilic nia jakas porzadna kostke.. bo tak jak pisane wczesniej bylo ... te 40W to praktycznie nie bedzie czuc w porownaniu do togo jak by chodzilo na samym radiu

Radio i moc
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2005, 22:37:48 pm »

Bolo

  • Gość
Jest wyraznie napisane na kosci TDA7374, zreszta i tak kosztowalo grosze, wiec nawet jak sie rozczaruje to nie bede plakal  :wink: no i ja chce to podlaczyc pod wyjscie na wzmacniacz, na radyjku...ale czy tak sie da  :?: Eeee...w przyszlym tygodniu bede mial troche wolnego czasu to pokombinuje  :mrgreen:

Radio i moc
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2005, 22:47:14 pm »

XDX#1825

  • Gość
zobacz czy na wejsciu tego twojego wzmacniacza na tda masz rezystor ok 100 k Ohmow.. jak tak to mozesz podlaczyc z wyjscia.. jak nie .. to musisz dac przez rezystor.. bo zeby sie nie zjaralo nic...

Radio i moc
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2005, 22:52:47 pm »

Bolo

  • Gość
Nie ma rezystorka, caly uklad sklada sie z kilku kondensatorkow o roznych pojemnosciach i kosci TDA...czyli mam rozumiec, ze aby podpiac do wyjscia z radia na wzmacniacz, musze zastosowac rezystorek 100kO  :?: No i wtedy bedzie wszystko si  :wink:

Radio i moc
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 22, 2005, 22:55:48 pm »

XDX#1825

  • Gość
daj go w szerego na przewodzie "goracym" - wiesz o co chodzi? nie na masie tylko tam gdzie sygnal idzie i przez niego podlacz do wzmacniacza

Radio i moc
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2005, 22:59:50 pm »

Bolo

  • Gość
Za przewod "goracy" kminie ze chodzi tak "po chlopsku" o przewod wewnatrz...a nie oslonowy...jeszcze bardzoej "po chlopsku" o przewodzik "srodkowy", "wewnetrzny"  :wink: Dobrze kminie  :wink:

Radio i moc
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2005, 09:31:54 am »

XDX#1825

  • Gość
dobrze.. czyli na radiu ten co masz na czerowno zaznaczony to bedzie z sygnalem a ten na czarno to masa zapewne..  bo jakbys podlaczyl odwrotnie np czerwony z radia do masy wzmacniacza to de facto masy sa polaczone.. przez zasilanie.. i wyjdzie na to jakbys zrobil zwarcie w radiu.. :) czyli podlaczyl czerwony z czarnym.. kumasz?:)

Radio i moc
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 23, 2005, 11:09:05 am »

Przemek#1844

  • Gość
to + i - z radia naprawde maja znaczenie!? juz wiem po co...

Radio i moc
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 23, 2005, 11:29:10 am »

ajk#1212

  • Gość
nie mostkujcie. bo to jest tak jakbyscie zwykle zwarcie zrobili. a potem do serwisu z radiem albo po nowe do sklepu

Radio i moc
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2005, 11:32:40 am »

przemek#1844 (nl)

  • Gość
Cytat: "lukasik100"
nie mostkujcie. bo to jest tak jakbyscie zwykle zwarcie zrobili. a potem do serwisu z radiem albo po nowe do sklepu


chlopczyku! a moze przestalbys przepisywac wypowiedzi innych jako swoje!? i to znajdujace sie 4 posty wyzej?

Radio i moc
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2005, 11:43:34 am »

XDX#1825

  • Gość
Cytuj (zaznaczone)
lukasik100 napisał:
nie mostkujcie. bo to jest tak jakbyscie zwykle zwarcie zrobili. a potem do serwisu z radiem albo po nowe do sklepu


chlopczyku! a moze przestalbys przepisywac wypowiedzi innych jako swoje!? i to znajdujace sie 4 posty wyzej?

no wlasnie dziwny koles.. mi tez napisal juz w paru topicach nie swoja wypowiedz :|

a co do + i - we wzmacniaczu to przy podlaczaniu glosnikow raczej nie ma znaczenia.. wazne jest zeby jak sa np dwa glosniki zeby podlaczyc je tak samo.. bo jak sie podlaczy oba roznie to w chwili gdy jeden bedzie sie wychylal .. czyli sprezal powietrze, drugi bedzie sie zasysal.. czyli bedzie tworzyl podcisnienie.. no a jak wiadomo natezenie dzwieku to jakies tam cisnienie powietrza.. dlatego przy odwrotnym polaczeniu cisnienie sie beda znosic .. i automatycznie bedzie ciszej gralo.. mozesz pokabinowac.. jak masz dwie kolumny w domu z glosnikami basowymi to podlacz raz tak raz tak.. i zobaczysz roznice :)

Radio i moc
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 24, 2005, 11:01:59 am »

Poldek#1838

  • Gość
Je?li chodzi o moc paru modeli to ja polecam "A|" nr 16.
Zrobili test radioodtwarzaczy CD,
które maj? moc podawan? od ok 4x50-4x70 (znamionowa),
a moc zmierzona rzeczywista przy  13.5 V wynosi od 12-16,6W na kanał
Jakby kto? zrobił zdjęcia artykułu i wrzucił tutaj to by?cie poznali szczegóły.

Radio i moc
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2005, 18:21:10 pm »

Robin #148

  • Gość
Cytat: "XDX#1825"
moc nie spadnie.. ale .. przy dwukrotnym wzroscie mocy cisnienie akustyczne wzrasta tylko o 3dB.. praktycznie nie slyszlane.. czyli moc miedzy 50 a 100 W jest praktycznie malo zauwazalna :)


XDX - oj trzeba sie doszkolić. 3dB to jest dla ucha ludzkiego 2-krotny wzrost gło?no?ci.

Radio i moc
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 28, 2005, 00:32:16 am »

XDX#1825

  • Gość
ale tego praktycznie nie czuc.. nie slychac.. mozna to latwo spradzic polaczajac jeden glosnik a pozniej drugi.. oprocz efektu stereo .. wieszych .. mocniejszych wrazen sluchowych nie bedzie :)

Radio i moc
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 28, 2005, 00:36:57 am »

Robin #148

  • Gość
to że jeden daje w danym momencie powiedzmy 90 dB i podł?czymy drugi z takim samym natężeniem to nie znaczy że będziemy mieć 180 dB - dobrze by było.
3dB naprawde czuć, proponuje zainteresować sie kiedy? takim sprzęcikiem jaki maj? w lepszych warsztatach Car audio - podł?czaj? go do wysterowania zwrotnic - tam między innymi jest odczyt ci?nienia akustycznego czyli dB - sam zobaczysz że różnica jest i to ogromna przy 3dB.

Radio i moc
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 28, 2005, 00:42:03 am »

XDX#1825

  • Gość
moze ja mam drewniane uszy :) ale ja tam roznicy nie slysze

Radio i moc
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 28, 2005, 00:45:43 am »

Robin #148

  • Gość
To niemożliwe, musiałby? wogóle stracić słuch żeby nie usłyszeć różnicy 3 dB. My?le że pomyliłe? sobie ci?nienie akustyczne z moc? lub czym? podobnym.
Swoj? drog? można wiedzieć jak zmieżyłe? różnice - że wiedziałe? że np teraz jest o 3 dB więcej?

Radio i moc
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 28, 2005, 00:48:30 am »

XDX#1825

  • Gość
w bardzo prosty sposob.. mialem dwa glosniki.. jeden o efektywnosci 90 dB a drugi 93 :) i podlaczalem je pod ten sam sygnal i roznicy wielkiej nie czulem:)