Autor Wątek: Skrzynka basowa w bagażniku poloneza  (Przeczytany 20437 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« dnia: Styczeń 26, 2008, 17:56:10 pm »

Waluś

  • Gość
Witam.

Posiadam Atu,w bagażniku którego leży (a czasami i turla się) wooferek walcowy z głośnikiem 25 cm. Ostatnimi czasami chodzi mi po głowie a żeby ten walec wywalić, gdyż potrzebuję trochę miejsca w bagażniku (ledwo wciskam wózek dziecięcy) i stworzyć jakąś skrzynię którą dało by radę ulokować z boku bagażnika między nadkolem a tylnymi światłami. Oczywiście z możliwością łatwego demontażu w razie konieczności wymiany żarówki w światłach.Czy ma ktoś już coś takiego zrobione? Czy w ogóle jest to dobry pomysł?

Także czekam na jakieś propozycje:
- jak to zrobić
- z czego ewentualnie to zrobić
- lub jakieś inne pomysły na zwiększenie miejsca w bagażniku bez likwidacji subwoofera.

Re: Skrzynka basowa z boku bagażnika Atu.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2008, 18:07:21 pm »

greg-si

  • Gość
Cytat: "Waluś#1837"

- jak to zrobić
- z czego ewentualnie to zrobić

Jak zrobić? Normalnie.
Bierzesz metrówkę w ręce mierzysz ile miejsca może Ci to zająć oraz liczysz objętość w środku Twojej wirtualnej narazie obudowy. Masz litraż to dobierasz głośnik.
Do zrobienia skrzyneczki możesz użyć samego MDFu lub połączenia MDFu z żywicą.
Wybierając sam MDF na pewno obudowa będzie mniejsza ale bardziej stabilna która nie będzie wpadała w jakiekolwiek rezonanse.
Połączenie żywicy i MDFu również nie jest złe bo objętość na pewno się zwiększy (MDF to 18mm a żywica ok3-5mm). Modelujesz wtedy sobie tak obudowę żeby zajmowała idealnie wnękę a tylko duże powierzchnie jak front obudowy dajesz z MDFu. Opcja taka jest wykorzystana w wielu autach.
Cytat: "Waluś#1837"

- lub jakieś inne pomysły na zwiększenie miejsca w bagażniku bez likwidacji subwoofera.

zakup dobrego zestawu przedniego który zrekompensuje wyrzucenie subwoofera z bagażnika (wszystko zależy jaki to subwoofer ale wydaje mi się że jak w walcu to nic dobrego)

Tylko na samo koniec pytanie. Czy na prawdę opłaca Ci się to?
Ps. Jakbym myślał ciągle o tym że przebije koło to nigdy bym nie wrzucał skrzynki do bagażnika. Dlatego ten argument z żarówką wydaje mi się co najmniej śmieszny.
Pozdrawiam

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2008, 21:56:49 pm »

waldek_x

  • Gość
Waluś#1837 Jaki masz ten walec?? Taka obudowa okrągła na głośnik 25cm?? Jakbys ronił kwadratową skrzynkę, a tą okrągła bys dużo nie chciał to daj znać :)

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 28, 2008, 15:00:40 pm »

Offline Mr.D

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1036
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + '99
Cytat: "greg-si"
Bierzesz metrówkę w ręce mierzysz ile miejsca może Ci to zająć

Jeśli się nie sprawdziło wymiarów i kupiło skrzynke to potem się ma tak jak ja  :D



Kolega Maras to ładnie u siebie rozwiązał.



A może ma ktoś pomysł jak zgrabnie zabudować ten wzmacniacz który sobie leży w moim bagażniku :?: Fotki mile widziane.
"Cars have never been about brand association: it's about culture and expression. It's about the people, the scene, the community, and friends."   Mike Burroughs

"simple and clean look will never go out of style."    Elvis Skender

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 30, 2008, 13:47:37 pm »

Offline Mariusz#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2277
  • Płeć: Mężczyzna
    • POLONEZ Atu+ 1.6 GSI
ja miałem w poprzedniku taką skrzynkę ładnie zrobiona że pasowała idealnie z tym że miała mnustwo ścięć.   nie kolidowała z butlą gazową umiesczoną z boku i można jeszcze do tego było rozłożyć siedzenie, głośnik akiw niej siedział to 300mm. z tym że zaciski trzeba by sobie przenieść na bok. bo u mnie były z przodu, zrszta było to robione tylko na próbe, tzw prototyp.
Pan inżynier widzę, że lubi jeździć tym polonezem

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2008, 21:58:15 pm »

greg-si

  • Gość
Mr.D, weź tam gdzie leży wzmacniacz zmierz ściankę pomiędzy światłami a nadkolem wytnij z tektury dopasuj w tamto miejsce i później wytnij z MDFu a do MDFu przykręć wzmacniacz (najpierw obij czymś żeby ładniej było)
2h roboty z otwarciem piwka :)
http://strefacaraudio.pl/forum/topics4/audio-by-greg-si-vt700.htm
ja wpasowałem wzmacniacz pomiędzy siedzenie a butlę z gazem :)
pozdrawiam

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2008, 08:50:24 am »

Offline Mariusz#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2277
  • Płeć: Mężczyzna
    • POLONEZ Atu+ 1.6 GSI
greg -si sposób wykonania  osłon  po lusterkach  super pogratulować dobrej roboty. Sprzęt też
widać że wiadomo o co chodzi. trochę panele  drzwiowe należało by dopracować, a i czy temu wzmacniaczowi za skrzynią nie jest tam trochę za cepło?
wracając do tematu przedstawiam prototyp skrzyni z mojego poprzednika z głośnikiem włożonym tylko dla widoku w sumie nawet to u mnie nie pojeździło bo zaraz dostał w dupę i tyle było z początków modernizacji.
Tak jak widać z boku była jeszcze butla gazowa chyba 40, niestety nie mam pełnego zdjęcia bagażnika.



a to w ramach OT przed :D

i po :evil:
Pan inżynier widzę, że lubi jeździć tym polonezem

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2008, 09:50:28 am »

greg-si

  • Gość
Wzmacniacz pod kilkugodzinnej jeździe przy dość sporej głośności (jak wiadomo przy 100-120km/h w poldku już głośno) wzmacniacz nawet się gorący się nie zrobił. Lekko ciepławy był. Co do paneli pod głośniki to czekam aż zrobi się cieplej i zabieram się za nie bo mi też się nie podobają ale swoje założenia spełniają fantastycznie.
Ps. Co stało się z butlą LPG? Pogięła się czy przesunęła do przodu? Ktoś musiał nieźle przypierdzielić jak z tyłu nic nie zostało...
Pozdrawiam

skrzynia z zywicy
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 01, 2009, 13:50:51 pm »

Offline xprot

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 328
    • borocaro+ gsi
knuje piekny plan, stworzenia skrzyni basowej do bagaznika.

sprawa wyglada tak : chce na 4 zebrach naciagnac material ( jaki ?) a potem zahartowac go zywica.

czy ktos ma doswiadczenie w takiej zabawie i moglby sie nim podzielic ?

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 01, 2009, 14:17:44 pm »

Offline Mr.D

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1036
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + '99
Żywica nie będzie czasem wpadać w zbyt duży rezonans?
"Cars have never been about brand association: it's about culture and expression. It's about the people, the scene, the community, and friends."   Mike Burroughs

"simple and clean look will never go out of style."    Elvis Skender

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 01, 2009, 14:21:22 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4120
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
A po co tak? Skrzynia basowa z racji emitowania dźwięków o niskiej częstotliwości powinna być sztywna. Osiągnięcie tej sztywności przy wykonywaniu jej z laminatu będzie raczej kłopotliwe - dużo łatwiej ją zrobić ze sklejki czy płyty.
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 01, 2009, 17:55:49 pm »

Offline xprot

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 328
    • borocaro+ gsi
http://i454.photobucket.com/albums/qq262/wujekX/krzynka.jpg?t=1254412507

no bedzie chyba lekki klopot z tym ksztaltem ze sklejki.

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 01, 2009, 19:08:37 pm »

Offline Mr.D

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1036
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + '99
A czemu tak powyginana? To chyba kolejna przeszkoda żeby to dobrze zagrało.
"Cars have never been about brand association: it's about culture and expression. It's about the people, the scene, the community, and friends."   Mike Burroughs

"simple and clean look will never go out of style."    Elvis Skender

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 01, 2009, 20:06:18 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4120
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Cytat: "xprot"
http://i454.photobucket.com/albums/qq262/wujekX/krzynka.jpg?t=1254412507

no bedzie chyba lekki klopot z tym ksztaltem ze sklejki.

Jedyny problem to ten łuk pierwszy od lewej, ale ja bym zwyczajnie uprościł kształt obudowy. I tak się ją potem wypcha jakimś materiałem głuszącym to zmiana łuku na prostą nie pogorszy brzmienia. :)
A poza tym to:  - szkielet z listew, a wierzch z kawałków sklejki. Całość poskręcana na wkręty i posklejana, szczeliny zaszpachlowane i wygładzone. Potem to można okleić materiałem bądź dermą i będzie bardzo elegancko wyglądało. :) No i nie będzie tak śmierdzieć w procesie produkcji. :D


Ten kształt sam zaprojektowałeś? Objętość dopasowana jest do parametrów konkretnego głośnika?
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 02, 2009, 12:02:40 pm »

Offline xprot

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 328
    • borocaro+ gsi
Cytat: "Grzech#1938"
I tak się ją potem wypcha jakimś materiałem głuszącym to zmiana łuku na prostą nie pogorszy brzmienia. :)

Ten kształt sam zaprojektowałeś? Objętość dopasowana jest do parametrów konkretnego głośnika?


ale pogorszy estetyke. objetosc skrzyni jest dobrana do glosnika.

nawet jakbym mial rure z br, to chce ja zmienic w taki ksztalt. bo idealnie pasuje miedzy lampe a nadkole i nie bede musial sluchac jak walec lata po calym bagazniku.

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 02, 2009, 19:25:58 pm »

Offline Mr.D

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1036
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu + '99
Zrób ją tak jak Maras i nie utrudniaj sobie niepotrzebnie życia  :wink:

"Cars have never been about brand association: it's about culture and expression. It's about the people, the scene, the community, and friends."   Mike Burroughs

"simple and clean look will never go out of style."    Elvis Skender

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 02, 2009, 19:45:51 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4120
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Cytat: "xprot"


ale pogorszy estetyke. objetosc skrzyni jest dobrana do glosnika.

nawet jakbym mial rure z br, to chce ja zmienic w taki ksztalt. bo idealnie pasuje miedzy lampe a nadkole i nie bede musial sluchac jak walec lata po calym bagazniku.

Ten jeden kawałek możesz zrobić z laminatu - z tego co widzę reszta tego kształtu ma krawędzie z linii prostych.
 Jeśli chciałbyś jednak koniecznie stworzyć konstrukcję obciągając szkielet materiałem to owszem można - nawet łodzie się tak robi, ale na ów laminat trzeba oczywiście dać parę warstw płótna szklanego naprzemiennie z kolejnymi warstwami laminatu bo inaczej ścianki będą zbyt wiotkie. Potem całość trzeba by oszlifować, pomalować  itd...
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 02, 2009, 21:24:54 pm »

Offline xprot

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 328
    • borocaro+ gsi
Mr.D, ja chce sobie utrudnic zycie, bo poza 2 tygodniami nauki w roku przed sesja mam ciagle wolne :D urok studiow dziennych, ze musze sobie jakies zjaeci znajdowac.

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 18, 2009, 17:47:23 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Cytat: "Grzech#1938"
A po co tak? Skrzynia basowa z racji emitowania dźwięków o niskiej częstotliwości powinna być sztywna. Osiągnięcie tej sztywności przy wykonywaniu jej z laminatu będzie raczej kłopotliwe - dużo łatwiej ją zrobić ze sklejki czy płyty.
no... Płyta to płyta ale z laminatu,zywicy i włukna szklanego da sie równiez zrobic bude, która bedzie sie "wpasowywala" :)
Cytat: "xprot"
A czemu tak powyginana? To chyba kolejna przeszkoda żeby to dobrze zagrało.
zadna...
Cytat: "Grzech#1938"
Ten kształt sam zaprojektowałeś? Objętość dopasowana jest do parametrów konkretnego głośnika?
to jest wazne, zasadniczo najwazniejsze no i typ budy to druga sprawa...
Cytat: "xprot"
nawet jakbym mial rure z br, to chce ja zmienic w taki ksztalt.
nic niemopzliwego pod warunkiem ze obliczysz jej realna objetosc...
Cytuj (zaznaczone)
Mr.D, ja chce sobie utrudnic zycie, bo poza 2 tygodniami nauki w roku przed sesja mam ciagle wolne :D urok studiow dziennych, ze musze sobie jakies zjaeci znajdowac.
Brawo, gratuluje zapału i trzymam kciuki...

W kazdym razie Grzech ma duzo racji, ile sie da zrob z płyty...

A teraz powiedzmy ze postaram sie pomóc w kwestii :)
Podgladnij tu:
http://forum.hifimobile.fr/viewtopic.php?t=7483
Bedziesz miałjakies pytania to wal...
  • Jef
  • Czaku

Skrzynka basowa w bagażniku poloneza
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 20, 2010, 12:53:51 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
ODKOPIĘ,

mam zamiar sobie wreszcie sklecić w miarę porządną obudowę do głośnika GMS 9300.
Wrzuciłem sobie dane do programiku WinISD i teraz mam pytanko: na ile Hz stroić obudowę :?: obudowa będzie zamknięta (najprawdopodobniej). Zauważyłem że im mniej Hz, tym większy litraż skrzyni.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja