Autor Wątek: Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...  (Przeczytany 7523 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« dnia: Październik 17, 2006, 21:24:39 pm »

greg-si

  • Gość
Cze?ć.
Mam takie pytanie może troche głupie ale od tego jest forum żeby się pytać. Pold C+. Przychodzi pomalutku czas na montaż suba i wzmacniacza. Wzmacniacz mam zamiar podł?czyć bezpo?rednio do aku. Do tego mam zamiar kupić specjalne klemy. Teraz pytanie czy jak odł?cze klemy to co? oprucz tego że będe musiał ustawić zegarek będzie trzeba zrobić?
A jak Wy macie podł?czone wzmacniacze. Mile widziane foty.
Pozdrawiam

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2006, 23:50:32 pm »

ka3or#1818

  • Gość
greg-si, po co odł?czać klemy??

Do wzmakola zakupujesz tylko kable o grubo?ci minimum 4mm. Plus podł?czasz pod akumulator, potem do 35cm zakładasz obudowę z bezpiecznikiem 30A, a dalej znów ci?gniesz kabel. Kabel minusowy podł?czasz pod mase w bagażniku (o ile tam ma być wzmacniacz). Potem jak będziesz podłanczał to najpierw oczywi?cie minus do masy w bagażniku, potem plus do akumulatora przykręcasz i wsio.

Je?li jednak chcesz zdj?ć klemy to pamiętaj o odpowiedniej kolejno?ci odpinania i zakładania klem na akumulator. Po założeniu klem oprócz zegarka mysle że alarm ci się wł?czy. Jesli masz centralny to radze wyci?gn?ć klucze z auta, chyba że masz blisko do domu i podskoczysz sobie po zapasowe :P tak poza tym to nic wiecej nie trzeba ustawiać. Ewentualnie możesz zapalić auto i poczekać aż silnik się zagrzeje do 90stopni a potem sie wł?czy wentylator (to robisz w celu odpowiedniego odczytania przez komputer informacji dotycz?cych pracy silnika auta) w tym czasie nie deptasz po gazie, tylko odpalasz auto. My?le jednak, że nie będzie to konieczne, ale jak chcesz to możesz tak zrobić.

Dobra namieszałem troche :P ale mam nadzieje, że rozumiesz o co bangla

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2006, 08:09:05 am »

e_gregor

  • Gość
Je?li chodzi o kable pradowe to znam super tanie rozwiazanie. W Castoramie jest co? takiego co nazywa sie "linka spawalnicza". Jest to w dziale z przewodami. Gruby miedziany przewód (linka) w grubej czarnej izolacji. Wiem że kosztuje to grosze w porównaniu do kabli car audio. Nie pamietam ale to chyba było około 3-4zł za mb plinki 10mm2!!! Za taka cenę to mozna kupic przedód głosnikowy 2x1mm2. Zapene tal inka spawalnicza jest wykonana z niezbyt czystej miedzi ale przy takiej ?rednicy bedzie to miało na bank nizsz? rezystancję niż profesjonalny przewód car audio 4mm2. My?lę że dla jako?ci d?wieku w przypadku kabli zasilajacych liczy sie tylko ich rezystancja aby spadki nap. były najniższe więc niema co sieprzejmowac że w nazwie jest "spawalnicza"

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2006, 15:09:36 pm »

greg-si

  • Gość
Cytat: "ka3or#1818"
... Plus podł?czasz pod akumulator...

podł?czyć pod aku ale jak żeby to nie wisiało po to chce zdejmować klemy żeby zainstalować specjaln? w której znajduje się specjalne gniazdo na takowy kabel. Przynajmniej taki miałem zamiar ale jak jest inny sposób na podł?czenie to napisz.

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 19, 2006, 00:04:52 am »

ka3or#1818

  • Gość
greg-si, ja podłączyłem do mojej klamry poprzez oczko na kablu, ktore przykrecilem do srubki od klemy. Najlepiej zrobie zdjecie i ci to pokarze

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 19, 2006, 13:00:52 pm »

greg-si

  • Gość
Spox już czaje o co chodzi. Fakt dobra sprawa i dobry myk. Dzięki za odpowiedzi. Temat zamknięty :)
Pozdrawiam Grzesiek

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2006, 00:06:32 am »

ka3or#1818

  • Gość
greg-si, no problemo. Tube podł?czałem niedawno, więc jestem na czasie w tym temacie :roll:jak co to fote moge ci zarzucić co i jak :D

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2006, 22:09:13 pm »

greg-si

  • Gość
Poprostu nawet o czym? takim nie pomy?lałem. Proste pomysły najtrudniej wpadaj?. Tylko ciekawy jestem czy znajde konektor oczkowy do kabla 20mm^2 a jak nie znajde to zrobie sam w końcu to nie filozofia.

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2006, 19:03:47 pm »

karol-1987

  • Gość
Cytuj (zaznaczone)
Do wzmakola zakupujesz tylko kable o grubo?ci minimum 4mm. Plus podł?czasz pod akumulator, potem do 35cm zakładasz obudowę z bezpiecznikiem 30A
nie zgadzam sie. w instrukcji kazdego wzmacniacza jest napisany minimalny przekroj kabla, 4mm2 to praktycznie na taki wzmacniacz ze nie warto takiego kupowac. u kumpla jednego w instrukcji pisze 6 a u drugiego 8mm2. zalezy co montujesz(jak mocne). a swoja droga jak juz sie kupuje ktos wzmacniacz to mysle ze powinien sie liczyc z wydatkiem na kable, uwazam ze nie po to sie kupuje wzmacniacz zeby sp*ieprz*yc sprawe kablami :? kable kupowac z metra i samemu robic a nie gotowe zestawy bo mozna sie pozbyc portfela. co do bezpiecznika. obudowa i bezpiecznik powinnyc byc podlaczone "jak najblizej" akumulatora, wiadomo ze nie dopiero w bagazniku tylko jeszcze pod maska. co do bezpiecznika tez sie nie zgadzam, zalezy jaki masz wzmacniacz. montuje sie czesto 50A bezpiecznik do "normalnego" wzmaka a nie pseudo wzmaka :D powtarzam ze wszystko okresla INSTRUKCJA OBSŁUGI, kazdy wzmacniacz jest inny wiec nie stosujmy ogolnych blednych stwierdzen co do jego podlaczenia i obslugi.

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2006, 19:12:19 pm »

ka3or#1818

  • Gość
karol-1987, po pierwsze kazdy wzmacniacz ma w sobie bezpiecznik, po drugie, ja jeszcze nie spotkałem w sklepach ze sprzetem car audio innego bezpiecznika. Widziałem tylko same 30A. Co do grubo?ci kabla to wiadomo, że im grubszy tym lepszy, ale 4mm to naprawde wystarczaj?cy kabel. W?tpie że kolega wkłada wzmacniacz który ma napędzać gło?niki o mocy znamionowej 500W

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 31, 2007, 19:39:28 pm »

greg-si

  • Gość
Cytat: "ka3or#1818"
karol-1987, po pierwsze kazdy wzmacniacz ma w sobie bezpiecznik, po drugie, ja jeszcze nie spotkałem w sklepach ze sprzetem car audio innego bezpiecznika. Widziałem tylko same 30A. Co do grubo?ci kabla to wiadomo, że im grubszy tym lepszy, ale 4mm to naprawde wystarczaj?cy kabel. W?tpie że kolega wkłada wzmacniacz który ma napędzać gło?niki o mocy znamionowej 500W

Wzmacniacz który posiadam to Carpower hpb-1502 który ma w mostku 500W RMS przy 4ohm. Grubość kabli dobiera się tak jak pisał poprzednik oddzielnie do każdego wzmacniacza(wszystko zależy od poboru prądu oraz od długości kabla) dobiera się kabel. Kiepski masz sklep skoro są bezpieczniki 30A. Ja mam 60A a są dużo większe.
Pozdrawiam

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2007, 00:33:49 am »

karol-1987

  • Gość
Cytat: "ka3or#1818"
po pierwsze kazdy wzmacniacz ma w sobie bezpiecznik
no ma, ale co z tego? a myslisz ze ktory bezpiecznik jest tanszy? ten "pod maska" samemu montowany czy ten we wzmacniaczu jak zaniesiesz go do naprawy? bezpiecznik (nie pamietam) chyba 6zl kosztuje a obudowe za 13 mozna juz dostac... z reszta podwojne zabezpiecznie jest lepsze od jednego we wzmaku. nie robmy fuszerki.
Cytat: "ka3or#1818"
W?tpie że kolega wkłada wzmacniacz który ma napędzać gło?niki o mocy znamionowej 500W
nie boj sie, mozna przekroczyc bez problemu tą moc :wink:

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2007, 09:05:40 am »

e_gregor

  • Gość
Jak dobrze trafisz na allegro to kupisz bezpiecznik z oprawką pod maskę za nieco ponad 10zł. Ja mam taki pół roku i jest ok

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2007, 22:05:38 pm »

greg-si

  • Gość
Nie chodzi tutaj o to czy ma wzmacniacz bezpiecznik czy nie. Najważniejsze jest to zeby nie sfajczyć samochodu. Omsknie Ci się kabel jak będziesz podłanczał albo się izolacja naruszy kiedyś i co spięcie gotowe. Kabel nie wytrzyma pożar gotowy. Z prądem nie ma żartów lepiej dać jeden bezpiecznik za dużo niż za mało.
Przezorny zawsze ubezpieczony.
Do usłyszenia w relacji z 1kW na pokładzie.
Ps. bezpiecznik z oprawką dostałem gratis do zakupionego wzmacniacza.
Pozdrawiam

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2007, 22:24:18 pm »

e_gregor

  • Gość
Cytat: "greg-si"
Nie chodzi tutaj o to czy ma wzmacniacz bezpiecznik czy nie. Najważniejsze jest to zeby nie sfajczyć samochodu. Omsknie Ci się kabel jak będziesz podłanczał albo się izolacja naruszy kiedyś i co spięcie gotowe. Kabel nie wytrzyma pożar gotowy. Z prądem nie ma żartów lepiej dać jeden bezpiecznik za dużo niż za mało.
Przezorny zawsze ubezpieczony.
Do usłyszenia w relacji z 1kW na pokładzie.
Ps. bezpiecznik z oprawką dostałem gratis do zakupionego wzmacniacza.
Pozdrawiam


Prawda. Choc wieksze ryzyko jest że siekabel przetrze i kiedyś zewrze lub wzmachol spali (dostanie zwarcia) i też siewszystko zbufa. Bezpiecznik musi być!!! To element antypozarowy a nie zabezpieczenie elektroniki. Te maluśkie bezpieczniki we wzmacholach są po to by jako-tako chcronic końcówki przed spaleniem. Wzmachol najlepiej zasilic prosto z aku i przy samym aku dać oprawkę z bezpiecznikiem. KONIECZNIE!!!

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 19, 2007, 19:04:00 pm »

karol-1987

  • Gość
Cytat: "e_gregor#1917"
Wzmachol najlepiej zasilic prosto z aku i przy samym aku dać oprawkę z bezpiecznikiem. KONIECZNIE!!!
podpisuje sie rekoma i nogami pod tym, nie bede powtarzal znowu  dlaczego tak ma byc ale Ci ktorzy nie wiedza niech se to zapamietaja raz na zawsze :mrgreen: a podlaczenie wzmaka pod jakas instalacje jest rowne temu ze co chwila bedzie sie zapalac czerwona lampka na wzmacniaczku :) zbyt duze skoki napiecia :) wzmacniacz tez nie gra do upadlego az w akumulatorze zostanie 1V tylko ma tam jakas swoja toleranjce i przekraczając ją sie sam wylaczy (czerw lampka).

Kabel zasilający - jak poprowadzić
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 15, 2007, 14:03:03 pm »

keiben

  • Gość
Witam.
Zakupilem ostatnio sprzecik do mojego poldzia i powoli zabieram sie do jego zakladania...moje pytanie jak najlepiej przeprowadzic kabel zasilajacy z wzmacniacza (bagażnik) do akumulatora...sa jakies fabryczne dziury zeby dostac sie mpod maske z kabiny ?? dzieki z góry :)

Edycja tematu watku - S#1869

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 15, 2007, 14:09:45 pm »

Offline Senn#1869

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1388
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500C Rover 820Si MG ZS180
Najlepiej otworem przez który biegnie linka od sprzęgła
Były: C+1.4 K16 DOHC C1.6 K16 DOHC C+1.8 K16 DOHC Jest Polonez 1500C
Rover 820Si LPG
MG ZS180 PB
Renault Espace IV Pb

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 15, 2007, 14:12:22 pm »

keiben

  • Gość
oka dzieku popatrze na to. a jest jakas przyzwoita dziura ze strony pasazera ?

Podł?czenie kabla zasilaj?cego wzmacniacz do aku...
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 15, 2007, 14:15:17 pm »

Offline Senn#1869

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1388
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez 1500C Rover 820Si MG ZS180
Na pewno. Ja mam rovera wiec aku po prawej stronie jak patrze od przodu. U Ciebie po drugiej stronie wiec pasi puscic przewody lewa strona. Wydaje mi sie ze wiazka silnika z kabina laczy sie wlasnie po lewej.
Były: C+1.4 K16 DOHC C1.6 K16 DOHC C+1.8 K16 DOHC Jest Polonez 1500C
Rover 820Si LPG
MG ZS180 PB
Renault Espace IV Pb